Jak zrobić drzewo genealogiczne"Życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci"

Św. Augustyn 354-430

 

Osoby, które zastanawiają się jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny zazwyczaj są w stanie narysować najprostsze drzewo rozpoczynając od siebie a kończąc na swoich dziadkach. Oto kilka porad jak uzyskać informacje o swoim pochodzeniu:
 • Warto narysować swoje najprostsze drzewo genealogiczne. Dzięki temu dowiesz się, na jakim członku rodziny Twoja wiedza kończy się.
 • Najskuteczniejszym i najpewniejszym źródłem informacji o genealogii będzie właśnie Twoja własna rodzina: mama, tato, ale przede wszystkim dziadkowie oraz pradziadkowie. To właśnie najstarsi członkowie rodziny mogą ci przekazać najwięcej i najciekawsze informacje, kim byli Twoi przodkowie oraz dalsza rodzina. Warto właśnie ich wypytać o wszelkie szczegółowe informacje: daty urodziny oraz śmierci ich rodziców, miejsca urodzin oraz pogrzebów, daty ślubów, itp.
jak zrobić drzewo genealogiczne gdy się nie ma wszystkich danych
 • Wszelkie posiadane zdjęcie rodzinne warto powiększyć oraz opisać, kto na nim występuje oraz kim dana osoba jest dla Ciebie. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić drzewo genealogiczne ze zdjęciami członków rodziny jest na to następujący sposób: sam fragment zdjęcia z twarzą można skopiować ze zdjęcia głównego i wkleić w tworzone drzewo z informacją, kim jest osoba na fotografii. Wierz mi drzewo genealogiczne wzbogacone w zdjęcie jest dużo bardziej atrakcyjne od drzewa z samymi suchymi informacjami.
 • Jeżeli członkowie rodziny nie pamiętają np. daty śmierci danej osoby to tych informacji można poszukać np. w domowym archiwum szukając aktu zgonu. Podobnie to wygląda w przypadku określenia daty urodzin, ślubu, chrztu. Informacje o dacie śmierci można uzyskać z archiwum kościelnego lub sprawdzając archiwum danego cmentarza, jeżeli takowe było prowadzone.
 • Warto wybrać się na cmentarz, aby zrobić zdjęcie pomnika. Dzięki temu możemy potwierdzić datę urodzin oraz śmierci danej osoby, sprawdzić poprawność pisowni nazwiska a także zrobić fotokopię zdjęcia przodka. Podczas prowadzonych badań warto prowadzić szczegółową dokumentację fotograficzną szczególnie w takich miejscach jak np. cmentarz.
 • Warto także zachować i fotografować wszelkie inne dokumenty dotyczące Twoich przodków takie jak: dowody osobiste, paszporty, legitymacje ubezpieczeniowe, książeczki wojskowe, akty zgonu, akt własności, nabycia bądź sprzedaży nieruchomości, legitymacje szkolne, listy osobiste, akty urodzin, akty ślubów oraz wszelkie inne dokumenty.
 • Wszelkie informacje np. takie jak numer kwatery na cmentarzu, daty chrztu, nr szkoły do których uczęszczali przodkowie zapisuj łącznie z informacją, od kogo pochodzą lub z jakiego źródła pochodzą. Wierz mi zagłębiając się coraz bardziej w swoje pochodzenie może się okazać, że posiadanie niekiedy szczegółowych i pozornie mało istotnych informacji spowoduje, że odnajdziesz swoją np. praprababcię o istnieniu, której nie wiedziałeś albo, której przez dłuższy czas nie mogłeś zidentyfikować.
 • Na pewno warto w poszukiwaniach genealogicznych wykorzystać internet. Warto przeszukać fora internetowe oraz inne strony dotyczące genealogii. Często problemy, które napotkasz podczas poszukiwań napotykali także inni przed Tobą. Możesz skorzystać z już gotowych rozwiązań. W sieci istnieje kilka stron prowadzonych, jako serwisy społecznościowe, istnieją także prywatne strony internetowe z prezentacją drzew genealogicznych dla wybranych rodów. Może się okazać, że ktoś przed Tobą z Twojej dalszej rodziny zastanawiał się jak zrobić drzewo genealogiczne i już je zbudował albo przynajmniej opracował jego część. 
jak zrobić drzewo genealogiczne gdy się nie zna rodziny
 • Sprawdź także www.google.pl po prostu wpisując swoje nazwisko w formie męskiej i żeńskiej. Może się okazać, że trafisz np. na informacje o swojej dalekiej rodzinie.
 • Jednym z mniej konwencjonalnych sposobów poszukania swoich przodków jest badanie DNA. Polega na pobraniu próbki np. swojego naskórka i wysłaniu jej do instytutu, który na podstawie wyników genetycznych skontaktuje Ciebie z inną osobą, która odpowiada Twojemu kodowi genetycznemu. Jeden z podstawowych warunków jest taki, że Twoja rodzina także w ten sam sposób musi poszukiwać swoich krewnych. Metoda ta jest najbardziej znana w USA. Jeżeli posiadamy w tym kraju krewnych warto rozważyć ten sposób poszukiwań.Do stworzenia swojego drzewa genealogicznego można także zatrudnić firmę, która za stosowną opłatę przeprowadzi poszukiwania i stworzy Twoje drzewo genealogiczne. Ceny są zazwyczaj zależne od tego jak „głęboko” prowadzi się badania.
 • W trakcie badań warto zorientować się czy nasi przodkowie posiadali herb rodowy. Warto obrazek takiego herbu zamieścić np. na tle drzewa genealogicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz