Jak zrobić drzewo genealogiczne"Życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci"
Św. Augustyn 354-430

 

Osoby, które zastanawiają się jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny zazwyczaj są w stanie narysować najprostsze drzewo rozpoczynając od siebie a kończąc na swoich dziadkach. Oto kilka porad jak uzyskać informacje o swoim pochodzeniu:
 • Warto narysować swoje najprostsze drzewo genealogiczne. Dzięki temu dowiesz się, na jakim członku rodziny Twoja wiedza kończy się.
 • Najskuteczniejszym i najpewniejszym źródłem informacji o genealogii będzie właśnie Twoja własna rodzina: mama, tato, ale przede wszystkim dziadkowie oraz pradziadkowie. To właśnie najstarsi członkowie rodziny mogą ci przekazać najwięcej i najciekawsze informacje, kim byli Twoi przodkowie oraz dalsza rodzina. Warto właśnie ich wypytać o wszelkie szczegółowe informacje: daty urodziny oraz śmierci ich rodziców, miejsca urodzin oraz pogrzebów, daty ślubów, itp.
 • Wszelkie posiadane zdjęcie rodzinne warto powiększyć oraz opisać, kto na nim występuje oraz kim dana osoba jest dla Ciebie. Przy tworzeniu drzewa sam fragment zdjęcia z twarzą można skopiować ze zdjęcia głównego i wkleić w tworzone drzewo z informacją, kim jest osoba na fotografii. Wierz mi drzewo genealogiczne wzbogacone w zdjęcie jest dużo bardziej atrakcyjne od drzewa z samymi suchymi informacjami.
 • Jeżeli członkowie rodziny nie pamiętają np. daty śmierci danej osoby to tych informacji można poszukać np. w domowym archiwum szukając aktu zgonu. Podobnie to wygląda w przypadku określenia daty urodzin, ślubu, chrztu. Informacje o dacie śmierci można uzyskać z archiwum kościelnego lub sprawdzając archiwum danego cmentarza, jeżeli takowe było prowadzone.
 • Warto wybrać się na cmentarz, aby zrobić zdjęcie pomnika. Dzięki temu możemy potwierdzić datę urodzin oraz śmierci danej osoby, sprawdzić poprawność pisowni nazwiska a także zrobić fotokopię zdjęcia przodka. Podczas prowadzonych badań warto prowadzić szczegółową dokumentację fotograficzną szczególnie w takich miejscach jak np. cmentarz.
 • Warto także zachować i fotografować wszelkie inne dokumenty dotyczące Twoich przodków takie jak: dowody osobiste, paszporty, legitymacje ubezpieczeniowe, książeczki wojskowe, akty zgonu, akt własności, nabycia bądź sprzedaży nieruchomości, legitymacje szkolne, listy osobiste, akty urodzin, akty ślubów oraz wszelkie inne dokumenty.
 • Wszelkie informacje np. takie jak numer kwatery na cmentarzu, daty chrztu, nr szkoły do których uczęszczali przodkowie zapisuj łącznie z informacją, od kogo pochodzą lub z jakiego źródła pochodzą. Wierz mi zagłębiając się coraz bardziej w swoje pochodzenie może się okazać, że posiadanie niekiedy szczegółowych i pozornie mało istotnych informacji spowoduje, że odnajdziesz swoją np. praprababcię o istnieniu, której nie wiedziałeś albo, której przez dłuższy czas nie mogłeś zidentyfikować.
 • Na pewno warto w poszukiwaniach genealogicznych wykorzystać internet. Warto przeszukać fora internetowe oraz inne strony dotyczące genealogii. Często problemy, które napotkasz podczas poszukiwań napotykali także inni przed Tobą. Możesz skorzystać z już gotowych rozwiązań. W sieci istnieje kilka stron prowadzonych, jako serwisy społecznościowe, istnieją także prywatne strony internetowe z prezentacją drzew genealogicznych dla wybranych rodów. Może się okazać, że ktoś przed Tobą z Twojej dalszej rodziny już zbudował drzewo genealogiczne albo przynajmniej opracował jego część.
 • Sprawdź także www.google.pl po prostu wpisując swoje nazwisko w formie męskiej i żeńskiej. Może się okazać, że trafisz np. na informacje o swojej dalekiej rodzinie.
 • Jednym z mniej konwencjonalnych sposobów poszukania swoich przodków jest badanie DNA. Polega na pobraniu próbki np. swojego naskórka i wysłaniu jej do instytutu, który na podstawie wyników genetycznych skontaktuje Ciebie z inną osobą, która odpowiada Twojemu kodowi genetycznemu. Jeden z podstawowych warunków jest taki, że Twoja rodzina także w ten sam sposób musi poszukiwać swoich krewnych. Metoda ta jest najbardziej znana w USA. Jeżeli posiadamy w tym kraju krewnych warto rozważyć ten sposób poszukiwań.Do stworzenia swojego drzewa genealogicznego można także zatrudnić firmę, która za stosowną opłatę przeprowadzi poszukiwania i stworzy Twoje drzewo genealogiczne. Ceny są zazwyczaj zależne od tego jak „głęboko” prowadzi się badania.
 • W trakcie badań warto zorientować się czy nasi przodkowie posiadali herb rodowy. Warto obrazek takiego herbu zamieścić np. na tle drzewa genealogicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz